Posted on: 20 sausio, 2020 Posted by: admin Comments: 1
Arbata

Pasak legendos, 2732 metais prieš Kristų Kinijos imperatorius Shen Nung ilsėjosi po medžioklės ir vėjas atpūtė arbatos lapelį į jo vandens puodelį. Imperatorių suintrigavo malonus kvapas sklindantis iš puodelio ir jis tiesiog pamilo šį gėrimą. Negalime pasakyti kiek tikra yra ši legenda, tačiau aišku, kad arbata yra vienas iš seniausių žmonijos gėrimų. Pagal statistiką, arbata yra antras daugiausiai vartojamas gėrimas pasaulyje, populiarumu nusileidžiantis tik vandeniui.

Arbatos krūmas arba Camellia Sinensis

Išskiriamos 6 pagrindinės arbatos rūšys:

Arbatos krūmas (Camellia Sinensis)
 1. Juodoji arbata
 2. Žalioji arbata
 3. Geltonoji arbata
 4. Baltoji arbata
 5. Pu-erh arbata
 6. Ulongo arbata

Įdomu tai, kad visos arbatos rūšys yra gaminamos iš to paties augalo – camellia sinensis krūmo lapelių. Šis augalas yra labiausiai paplitęs Azijoje, tačiau populiarėjant arbatai, įvairios atmainos yra auginamos visame pasaulyje. Arbatos krūmas geriausiai auga kalnuotose vietovėse, sub-tropinio klimato juostose. Visgi, arbatos skonis labai priklausys nuo regiono, kuriame ji yra išauginta, todėl net tos pačios rūšies arbatos iš skirtingų tos pačios šalies regionų gali būti visiškai kitokio skonio.

O kaipgi su žolelių, vaisinėmis ar raudonosiomis (rooibos) arbatomis? Moksliškai šie gėrimai nėra arbatos, tačiau šnekamojoje kalboje mes dažnai vartojame šiuos terminus.

Arbatos auginimas bei gamyba

Arbatos auginimas kaip verslo šaka yra plačiai paplitęs Kinijoje, Indijoje, Taivane ir Japonijoje, tačiau pastaraisiais dešimtmečiais daugėja arbatos augintojų ir kitose šalyse – Pietų Korėjoje, Indonezijoje, Kenijoje, netgi Škotijoje. O Gruzijoje arbatų auginimo tradicijas stengiasi atgaivinti ir vilnietis.

Kaip minėjome anksčiau, tradiciškai arbata buvo kalnuotose vietovėse ir dažnai statesniuose šlaituose. Tokiomis sąlygomis, arbatos lapeliai turi būti skinami rankomis – mašinos šiuo atveju neefektyvios. Ir dabar visos aukščiausios rūšies arbatos būna skinamos rankomis ir apdorojamos tradiciniu (orthodox) būdu.

Arbatai vis populiarėjant ir tobulėjant žemdirbystės technologijoms, šiuo metu daugiausiai arbatos yra išauginama lygumose ir nuskinama naudojantis technikos pagalba. Toks metodas vadinamas CTC (angl. Crush-tear-curl). Tai padeda sumažinti arbatos kainą, bet arbatoje atsiranda įvairių priemaišų (pvz. šakelių).

Tradicinis arbatos gamybos metodas

Tradiciniu būdu pagaminta arbata būna skinta rankomis. Taip daroma norint atrinkti tik aukščiausios kokybės lapelius – dažniausiai vos 2 viršutinius lapelius ir neprasiskleidusį pumpurą. Viršutiniai lapeliai yra laikomi pačios aukščiausios kokybės, nors kai kurios specifinės arbatos, pvz. Lapsang Souchong yra gaminamos tik iš žemesnių arbatos krūmo lapų.

Rankomis skinta arbata yra apdorojama 5 pagrindiniais žingsniais, o pats procesas dažniausiai yra šimtmečių senumo įrankių (pvz. bambukinių padėklų, tradicinių keptuvių) ir modernių technologijų (pvz. maišytuvų) kombinacija.

CTC (crush-tear-curl) metodas

Kaip minėjome, išaugus arbatos populiarumui, labai išpopuliarėjo CTC metodu pagaminta arbata. Ji yra žymiai pigesnė ir galima panaudoti žemesnės kokybės arbatos lapelius. Šis metodas puikiai tinkamas gaminti arbatai maišeliuose, nes susmulkinti arbatos lapeliai greičiau išsleidžia skonį ir spalvą. Skaičiuojama, kad Indijoje ir Kinijoje iki 90% visos arbatos pagaminama CTC b8du.

Naudojant CTC metodą, arbata skinama ne rankomis, o technikos pagalba. Tai gali būti mechaninės žirklės ar didesni traktoriai. Nuskinti lapeliai yra supilami į maišykles, kurios turi aštrius dantukus, ir sukant arbata yra susmulkinama į mažus rutuliukus.

Arbatos Klasifikavimas ir Kokybė

Tradicinė arbata gali būti skirstoma į:

Juodosios arbatos lapelių klasifikavimas
 1. Pilnų lapų (whole leaf) – arbatos lapeliai nebuvo sulaužyti ar suplėšyti skynimo bei apdirbimo metu. Klasės priklauso nuo to, kuri arbatos krūmo dalis buvo skinta. Juodosios pilnų lapų arbatos dažniausiai skirstomos į:
  • SFTGFOP1 – Special Finest Tippy Golden Flowery Orange Pekoe, 1 klasė – aukščiausia galima klasė, skinami jauniausi arbatos lapeliai
  • FTGFOP – Finest Tippy Golden Flowery Orange Pekoe
  • TGFOP – Tippy Golden Flowery Orange Pekoe. Ši ir ankstesnės klasės būdingos tik Indijos Assam ir Darjeeling regionams bei Nepalo arbatoms.
  • GFOP – Golden Flowery Orange Pekoe. Šios arbatos turi didesnę proporciją arbatos lapelių galiukų. Būdinga Afrikos arbatoms, ypatingai Kenijai.
  • FOP – Flowery Orange Pekoe
  • OP – Orange Pekoe. Plačiausiai paplitusi juodosios arbatos klasė. Visgi dauguma arbatos pakeliuose parduodamų arbatų iš tikro yra smulkintos OP (Broken Orange Pekoe)
  • Souchong – arbatos lapeliai žymiosioms Lapsang Souchong arbatoms
 2. Laužytų lapų (broken-leaf) arbata. Lapeliai buvo sulaužyti/suplėšyti, bet jie yra pakankamai dideli, kad būtų atpažinti kaip arbatos lapeliai. Juodosios arbatos papildomai skirstomos į:
  • GFBOP – Golden Flowery Broken Orange Pekoe
  • TGFBOP – Tippy Golden Flowery Broken Orange Pekoe
  • GBOP – Golden Broken Orange Pekoe
  • FBOP – Flowery Broken Orange Pekoe
  • BOP1 – Broken orange pekoe, 1 klasė
  • BOP – Broken orange pekoe. Standartinė, populiariausia klasė.

Dar smulkiau sutrintos arbatžolės priskiriamos į dulkių (“dust”) klasę – tai dažniausiai yra perdirbimo procesu atsiradusios labai smulkios nuolaužos.

CTC metodu pagaminta arbata yra laikoma žemesnės klasifikacijos, o pagrindinė nauda yra žemesnė kaina. Šiai arbatai yra taikomi tos pačios klasifikacijos kaip laužytų lapų arbatoms pagamintoms tradiciniu metodu.

1 people reacted on this

Leave a Comment