Arbatos Klasifikavimas

Arbata gali būti skirstoma į daug skirtingų klasių, priklausomai nuo jos gamybos metodo, rūšies (žalioji, juodoji, oolong ir t.t.) ar net regiono kuriame ji buvo užauginta. Deja, pasaulyje nėra vieningos klasifikacijos, bet pateiksime jums svarbiausius aspektus.

Pagal gamybos metodą arbata yra skirstoma į Tradicinį (Orthodox) arba CTC (crush-tear-curl).

 

Tradicinė arbata yra skinta rankomis, jai apdirbti nenaudojami mechaniniai įrankiai. Ji paprastai skirstoma į:


1.    Pilnų lapų (whole leaf) – arbatos lapeliai nebuvo sulaužyti ar suplėšyti skynimo bei apdirbimo metu. Klasės priklauso nuo to, kuri arbatos krūmo dalis buvo skinta. Juodosios pilnų lapų arbatos dažniausiai skirstomos į:

a.    SFTGFOP1 – Special Finest Tippy Golden Flowery Orange Pekoe, 1 klasė – aukščiausia galima klasė, skinami jauniausi arbatos lapeliai

b.    FTGFOP - Finest Tippy Golden Flowery Orange Pekoe.

c.     TGFOP – Tippy Golden Flowery Orange Pekoe. Ši ir ankstesnės klasės būdingos tik Indijos Assam ir Darjeeling regionams bei Nepalo arbatoms.

d.    GFOP – Golden Flowery Orange Pekoe. Šios arbatos turi didesnę proporciją arbatos lapelių galiukų. Būdinga Afrikos arbatoms, ypatingai Kenijai.

e.    FOP – Flowery Orange Pekoe

f.      OP – Orange Pekoe. Plačiausiai paplitusi juodosios arbatos klasė. Visgi dauguma arbatos pakeliuose parduodamų arbatų iš tikro yra smulkintos OP (Broken Orange Pekoe)

g.    Souchong – arbatos lapeliai žymiosioms Lapsang Souchong arbatoms


1.      2.  Laužytų lapų (broken-leaf) arbata. Lapeliai buvo sulaužyti/suplėšyti, bet jie yra pakankamai dideli, kad būtų atpažinti kaip arbatos lapeliai. Juodosios arbatos papildomai skirstomos į:

a.    GFBOP - Golden Flowery Broken Orange Pekoe

b.  TGFBOP - Tippy Golden Flowery Broken Orange Pekoe

c.  GBOP - Golden Broken Orange Pekoe

d.  FBOP - Flowery Broken Orange Pekoe

e.    BOP1 - Broken orange pekoe, 1 klasė

f.      BOP – Broken orange pekoe. Standartinė, populiariausia klasė.

Dar smulkiau sutrintos arbatžolės priskiriamos į dulkių (“dust”) klasę – tai dažniausiai yra perdirbimo procesu atsiradusios labai smulkios nuolaužos.

CTC arbata yra gaminama naudojantis modernia technika, kuri suplėšo lapus, kad jie oksiduotųsi – tai imituoja arbatos lapelių susukimą rankomis, kas yra daroma ruošiant arbatą tradiciniu būdu. CTC metodu pagaminta arbata yra laikoma žemesnės klasifikacijos, o pagrindinė nauda yra žemesnė kaina. CTC būdu pagamintai arbatai yra taikomi tos pačios klasifikacijos kaip laužytų lapų arbatoms pagamintoms tradiciniu metodu.